0

aaa 1,056 views

خبر / گزارش تصویری

مناره”ملویه”سامرا درگزارش یک خبرنگارایرانی

مارس 6, 2016 در 8:53 ق.ظ توسط

DSC_3355

مناره"ملویه"سامرا درگزارش یک خبرنگارایرانی

در سال 221 هجري، خليفه عباسي معتصم دستور داد شهر جديدي که محل سکونت خليفه، رجال دولتي و سپاه باشد ساخته شود و کارشناسان در صدد بودند اين شهر براي شخصيتهاي برجسته و سياسي آن دوران محل مناسبي باشد. از اين رو در 130 کيلومتري شمال بغداد در کنار رود دجله که مکاني براي کشت و زرع مردم بود و هوايي مطبوع داشت را انتخاب کردند و شهر سامرا را ساختند.

"مناره"متعلقات"مسجد"سامرا-بوده

معتصم بعدها، اماکني چون دارالخلافه، مسجد جامع و ديگر ساختمانهاي اداري و خدماتي را اضافه کرد.

مسجدی که ساختش5سال طول کشید.

DSC_3320DSC_3342

روزجمعه14اسفند1394 رفتیم برای تحقیق درباره مناره ملویه که ازنزدیک فضای مسجدومناره راببینم ،این همان مسجدی است که فقط دیوارهایش باقی مانده -درداخل محوطه قدیمی این دیوار ستونهایی بامهندسی دقیق ئمحکم باقی مانده   پایه ستونهای مسجد  درطول 35 عدد ودرعرض 23تابوده،هرستون مسجد که باقی مانده  یکمتروبیست وپنج سانتی متراست

 شهرسامرا ازاون بالا خیلی منظره زیبایی بنظرمی رسد،پشت دیوار این مسجد نیز  یک باغ بزرگی وجوددادر که احتمالا قسمتی ازاز سازوکارهای 

فاصله بین هرستون 5قدمم بوده،

پله هایی که یک فردرا به ارتفاع 25متری بالای این مناره می رساند323پله است وهرپله طولش2متر وعرضش 70سانت است

این راه پرپیچ وخم فقط درکناره متصل به بدنه مناره دستگیره کشیده شده ولی درقسمت دیگرهیچ حفاظی نداردً وبمحض کگوچکترین غفلت"ویا تنه زدن ویا پیچ خوردن پاها ،افتادن  ،مردن-بعیدنیست 

 خليفه عباسي درسالهای 237-الی-233  مسجد جامع وسيعی در وسط شهر ، با مهندسی خاصی  ساخت.

DSC_3325

محوطه مسجد حالا جایگاه تفریح شده -دارندقلیان می کشند این جوانان

اين مسجد 50 متر بالاتر از سطح دريا قرار دارد و به صورت 5 حلقه دايره اي است که بر روي هم سوار شده اند و همه اينها بالاي سطحي مربع شکل قرار دارند. اين حلقه هاي دايره اي در پايان به اتاقکي منتهي مي شوند. امروزه از اين مسجد تنها ديوار بيروني و مناره آن با نام "ملويه" بر جاي مانده است.

محوطه زمین مساحت زمین مسجد1654440مترمربع/زیربنای زمین مسجد37440مترمربع می باشد 

اين مسجد در زميني به مساحت 440 در 376 متر بنا نهاده شد و تا سالهاي اخير بزرگترين مسجد جهان اسلام به شمار مي آمد. در درون زمين مسجد، يک مستطيل ديگر با ابعاد 240 در 156 متر با ديوارهايي به ارتفاع 10 متر و ضخامت بيش از دو متر و نيم وجود دارد. صحن مياني مسجد را رواقهايي در بر گرفته که بزرگترين آنها رواق قبله در سمت جنوب است. اين رواق شامل 24 رديف ستونهاي 8 ضلعي است که در امتداد جهت قبله قرار گرفته اند. رواقهاي شرقي و غربي هر يک 4 رديف و رواق شمالي 3 رديف ستون داشته اند.

مناره حلزوني شکل اين مسجد شاخص ترين بخش آن است که در خارج از مسجد و 27 متري ضلع شمالي آن بر پايه اي مربع شکل با اضلاع 33 متر ساخته شده است. حلقه هاي دايره اي حلزوني شکل پس از پنج دور گردش به اتاقکي منتهي مي شوند. اين مناره 53 متر ارتفاع دارد و يکي از بلندترين مناره هاي جهان اسلام است.

از آغاز جنگ عراق در سال 2003، عدم توجه به نگهداری آثار باستانی در عراق نگرانی جهان را در اين خصوص در پی داشته است.

ارتفاع ملویه52متر

رئيس هيئت آثار باستانی عراق می گويد:نيروهای آمريکايی به برج "ملویه" سامرا که يکی از مهمترين مراکز باستانی جهان محسوب می شود خساراتی جدی وارده کرده اند.

اين بنای قديمی که مناره ای حلزونی شکل است بيش از هزار سال قدمت دارد و ارتفاع آن 52 متر است.

پليس عراق اعلام کرد: "بخش فوقانی 'برج ملويه' که به عنوان برج ديدبانی سربازان آمريکايی استفاده می شد، توسط شورشيان منهدم شده است."

برج ملويه توسط متوکل، خليفه عباسيان در سال 825 ميلادی زمانی که شهر سامرا مرکز خلافت عباسيان بود، بنا شد.

ملویه یعنی :پیچ درپیچ

کمی پس از آغاز جنگ عراق با غارت موزه بغداد بيش از پانزده هزار قطعه عتقيه از اين موزه به سرقت رفت که بخش اعظمی از اين اشياء به خارج از کشور قاچاق شد و فروخته شد.

فاصله حرم عسکریین ،تا"ملویه"راملاحظه کنید

:samera_takhrib_42DSC_3348

پشت سرم میتوانید"گنبدو گلدسته"حرم راببینید-اززاویه زمینی فاصله دیوارحرم عسکریین تا دیوار مسجدکمترازیک کیلومتراست؟

 این وضعیت حرم عسکریین حاصل دومین انفجار تروریستهای داعش است

  تروریستها در ساعت سه بامداد،  ۲۷ جمادی الاولی ۱۴۲۸ق (۲۳ خرداد ۱۳۸۶ ش)  واردحرم شدند. اقدام به بمب ، تروریست‎ وارد حرم شده و پس از درگیری با محافظان حرم، اقدام به بمب‎گذاری در سراسر حرم نمودند. سپس در ساعت نه صبح دست به دو انفجار بزرگ زدند. در انفجار نخست، گلدسته سمت چپ حرم و در انفجار دوم، گلدسته سمت راست حرم به طور کامل تخریب شد.

البته دراین انفجاربرتخریب گنبدافزوده شد.

 تکفیری ها درانفجاراول: روز چهارشنبه ۲۳ محرم الحرام ۱۴۲۷ق (۳ اسفند ۱۳۸۴ش) حدود ساعت ۷ صبح تروریستالقاعده شاخه عراق به رهبری ابومصعب زرقاوی، با پوشیدن لباس نیروهای تکاور عراق، وارد آستان مقدس شدند و اسلحه نگهبانان را مصادره و آنها را به همراه خادمان حرم، در یکی از غرفه های صحن زندانی کردند و با کارگذاری ۲۰۰ کیلوگرم مواد منفجره "تی .ان .تی"  در داخل بنای گنبد، حرم مطهر را منفجر کردند.

DSC_3343 DSC_3346

 DSC_3350 DSC_3355 DSC_3335 DSC_3337DSC_3339  DSC_3323  DSC_3327 DSC_3331

فاصله دیوارمسجدبا مناره ملویه

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید