aaa 392 views

خبر / گزارش تصویری

مصاحبه با “زوار”کاروان قطیف”عربستان -درسامرا

مارس 3, 2016 در 7:38 ب.ظ توسط

DSC_3150

مصاحبه با "زوار"کاروان قطیف"عربستان –درسامرا

   امروز(پنجشنبه13اسفند1394مصادف باسوم مارس2016)بعدازنمازجماعت عصر که به داخل حرم امامین عسکریین علیهماالسلام -میرفتم  کاروانی از عربستان رادیدم با مترجم رفتم برای مصاحبه

او "عمارعلی"از شهر"القطیف"عربستان بود،کارش آوردن کاروان است

DSC_3147

کاروانش 15نفره بودند که  هزینه هرزائربرای این سفر18روزه(چهارهزاروپانصد)ریال سعودی است

چون این مصاحبه درزمان"پایان نماز"صورت گرفت،دراین زمان عده ای به مضیف رفته بودند برای صرف ناهار وعده ای هم رفته بودند "سرداب"برای زیارت

کاروان "قطیف ،نزدیک ظهرواردحرم عسکریین علیهما السلام شدند، زیارت -نماز ونهار وحالا هم بایدحرکت کنندبروندبرای کربلا

از"عمارپرسیدم آیا ایران هم رفتید؟

 گفتند به زیارت امام رضا علیه السلام رفتیم وگفتند ما همه ساله می رفتیم ایران همچنان که به زیارت عتبات عراق می آییم،حتی درمشهد هتل"فندق"داریم

اما حدود6ماه به اینطرف مارامنع کردند که ایران نیاییم،درصورتیکه مهرویزای ایرانی درپاسپورتمان باشه جریمه سنگینی بایدبدهیم،حداقل ،سه سال گذرنامه مان توقیف می شود ازطرف کشورمان عربستان

عمارمیگفت شهراقطیف 90%شیعه هستند

آقای عمار وقتی فهمیدکه من گزارشکرایرانی هستم گفت اگردولت سعودی بفهمدکه من بایک ایرانی مصاحبه کرده ام  ممکنه منو اذیت  کنند 

یه حاجیه خانمی دراین کاروان بود که بسختی توانستم چندکلمه باهش گفتگوکنم

شهر"القطیف"ازشهرهای استان شرقی عربستان سعودی. از شهرهای تاریخی کرانه‌ای عربستان سعودی و واحه‌ای است در کرانهٔ باختری خلیج فارس واقع شده‌است. خط  لوله نفت تاب لاین که از ظهران می‌آید از این شهر می‌گذرد سپس به اردن، سوریه و لبنان می‌رسد.

دیگرشهرهای استان شرقی عبارتنداز:

المبرز باجمعیتی حدودسیصدهزارنفر/حفرالباطن250هزارنفر/الجبیل230هزار/الثقفه200هزار/الخبر170هزار/الظهران100هزار/تاروت90هزار/الدمام80هزار/سیهات70هزار/الخفجی60هزار/شهرالهفوف حدود40هزارنفرجمعیت دارد

       DSC_3139DSC_3146

بسختی توانستم بااین حاجیه خانم ویلچرنشین چندجمله گفتگوکنم ،اکراه داشت ازمصاحبه -وی گفت من 5بارآمدم سامرا

DSC_3147 DSC_3149DSC_3150 DSC_3157

***                                           

اعتراضات در مناطق شیعه‌نشین عربستان | اعلام عزای عمومی در القطیف
به دنبال انتشار خبر اعدام شیخ نمر، ساکنان مناطق شیعه نشین عربستان و بحرین دست به تظاهرات زدند. در القطیف عربستان نیز عزای عمومی اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری العهد، به دنبال اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه و از منتقدان اصلی دولت سعودی، اعتراضات مردمی در استان‌ القطیف و شهر العوامیه عربستان و برخی مناطق بحرین شکل گرفت.

معترضان اقدام عربستان در اعدام شیخ نمر را محکوم کردند.

همچنین در شهر القطیف عزای عمومی اعلام شده و با تجمع معترضان در خیابان "الثورة"(انقلاب) برخی مسیرها مسدود شدند.

وزارت کشور عربستان صبح روز شنبه از اجرای حکم اعدام 47 تن به اتهام ارتکاب "جرایم تروریستی" از جمله شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه خبر داد.

به دنبال انتشار این خبر، منصور ترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان در کنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به اینکه از 47 اعدامی که صورت گرفت چهار مورد با گلوله انجام شد و بقیه موارد با شمشیر اجرا شدند، گفت: "ما تنها احکامی را که از سوی دستگاه قضایی تایید نهایی شده بودند امروز اجرا کردیم و احکام دیگری همچنان در دست بررسی است که تایید نشده‌اند.

شبکه خبری المنار لبنان نیز اعلام کرد، به محض انتشار خبر اعدام شیخ نمر از سوی وزارت کشور عربستان، خودروهای زرهی این کشور وارد استان القطیف شده‌اند./

شنبه 12 دی 1394 – همشهری آنلاین: – 

***

موقعیت جغرافیایی

القطیف از استان‌های شرقی عربستان است، این استان از شرق به کرانه‌های غربی خلیج فارس و از غرب با استان‌های ریاض و نجران و از شمال با دو کشور کویت و عراق و از جنوب با یمن و عمان و از جنوب شرقی با بحرین محدود می‌شود.

منابع اقتصادی

بنابراین القطیف استانی ساحلی غنی و سرشار از منابع نفتی است، خط لوله نفت "تب لاین" که از شهر "ظهران" آغاز می‌شود، از این شهر می‌گذرد تا به اردن، سوریه و لبنان برسد.

به غیر از نفت خرمای این منطقه در عربستان معروفیت خاصی دارد، از جمله خرمای شهر "احساء" ‌است که سراسر آن را واحه‌ها و دشت‌های پوشیده از نخل‌های خرما دربرگرفته و به جرات می‌توان گفت، بهترین خرمای منطقه از این نخلستان‌ها برداشت می‌شود.

افزون بر اینکه قرار گرفتن در کنار خلیج فارس و دوری جزیی از بیابان موجب شده تا خاک آن برای کشاورزی مناسب و به همین دلیل از حیث تولید میوه و به دلیل همجواری با خلیج فارس از حیث صید انواع ماهی نیز معروف است.

تا پیش از اختراع مروارید مصنوعی توسط ژاپنی‌ها در اوایل قرن بیست استخراج و تجارت مروارید یکی از رایج‌ترین حرفه‌هایی که در القطیف دنبال می‌شد.

تاریخ و تقسمات جغرافیایی

شهر قطیف را باید از جمله شهرهای تاریخی عربستان سعودی برشمرد که تاریخ تاسیس آن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. بنابراین این منطقه دارای تاریخی 5 هزار ساله است و در طول این مدت این منطقه شاهد ظهور و سقوط تمدن‌های بیشماری بود.

استان القطیف از حیث تقسیمات جغرافیایی به سه بخش مرکز شامل "شهر القطیف" و شهر "سیهات" و شهر "صفوی" تقسیم می‌شود. مهمترین جزایر استان القطیف، جزیره تاروت و مهمترین روستاهای آن سنابس ، تاروت ،دارین، الربیعیه و الزور هستند.

آب و هوای این شهر به دلیل مجاورت با صحرا در تابستان بسیار گرم در زمستان بسیار سرد است، اقتصاد آن به شکلی اساسی بر نفت متکی است و این منطقه روزی 800 هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کند.

براساس آمارگیری رسمی سال 2010 جمعیت القطیف 524.182 نفر به ثبت رسیده و سازمان بین المللی حقوق بشر از جمله سازمان دیده‌بان حقوق بشر همواره تبعیض و ظلم و ستم روا داشته شده علیه این منطقه را محکوم کرده و مورد انتقاد قرار داده است.

این منطقه به دلیل قرار گرفتن در کنار خلیج فارس و داشتن منابع کثیر نفتی از موقعیت استراتژیکی برخوردار است، به همین دلیل برای رژیم سعودی اهمیت بسیار زیادی دارد.

با توجه به بافت و ساختار قبیله‌ای عربستان سعودی در این منطقه نیز قبایل متعددی زندگی می‌کنند که مهمترین آنها باید از  قضاعة، الأزد، إیاد، عبد القیس، تمیم، بکر بن وائل، تغلب بن وائل، بنو شیبان، بنو سلیم، بنو عقیل و بنو خالد یاد کرد.

سیاست‌های رژیم سعودی در منطقه

اکثر ساکنان منطقه شرقی عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند، به همین دلیل ساکنان آن همواره مورد تبعیض رژیم‌سعودی قرار داشتند، شهروندان این کشور همواره جزو شهروندان درجه دوم عربستان به شمار آمده‌اند و مناطق مسکونی آن از ساده‌ترین امکانات بهداشتی و خدماتی و رفاهی محروم هستند، بگونه‌ای که بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌های آن در قرن 21 همچنان خاکی است.

وضعیت اسفبار و تبعیض‌های اعمال شده توسط رژیم سعودی با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای درز پیدا نکردن اخبار آن به رسانه‌های داخلی و خارجی چنان عیان است که بارها توسط سازمان‌های مختلف بین المللی از جمله سازمان عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته و محکوم شده است.

ساکنان این منطقه با کوچک‌ترین اعتراض نه تنها سرکوب بلکه بازداشت می‌شوند و به همین دلیل بسیاری از جوانان این منطقه در زندان‌های رژیم سعودی بسرمی‌برند و سال‌هاست بدون محاکمه همچنان در زندان‌های سعودی هستند که به "زندانیان فراموش شده" معروف شده‌اند.

این سیاست‌های ظالمانه و تبعیض آمیز بارها اعتراض‌های گسترده مردمی را در این منطقه به همراه داشته است.

اعتراض‌های مردمی

اولین اعتراض مردمی گسترده و جدی این منطقه به سال 1979 بازمی‌گردد. در عاشورای 1979 (25 نوامبر) شیعیان القطیف و الاحساء تصمیم گرفتند، برای گرامی‌داشت این واقعه بزرگ در ملاء عام به سوگواری بپردازند، چراکه رژیم سعودی شیعیان این کشور را بر برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت علنی منع کرده بود، این مراسم توسط گارد ملی عربستان که در آن زمان ملک عبد الله، ‌پادشاه کنونی عربستان ریاست آن را برعهده داشت سرکوب شد.

این مراسم که در آن بیش از 170 هزار عزادار حسینی منطقه القطیف و الاحساء شرکت داشتند، با حمله خشونت‌آمیز گارد ملی مواجه شد و عزاداران این منطقه به شدت سرکوب شدند و برای اینکه اخبار این سرکوب به منبع خبری درز پیدا نکند، سانسور خبری شدیدی بر روی آن اعمال شد و رژیم وقت سعودی با مستقر کردن بیش از 20 هزار نیروی امنیتی و نظامی در منطقه تلاش کرد، مانع حضور مجدد مردم در خیابان‌ها و عزاداری برای سید الشهدا شود. اما پافشاری مردم بر برگزاری مراسم عزاداری و بیان مظلومیت‌های خویش و رساندن صدای خود به گوش جهانیان موجب شد تا در دو روز تاسوعا و عاشورا نیز به خیابان‌ها بیایند که با حمله نیروهای آل‌سعود مواجه شدند و بر اثر آن 20 نفر از عزاداران حسینی به شهادت رسیدند که 4 نفر از آنها بین 17 تا 19 سال بودند و 100 نفر دیگر هم مجروح شدند.

القطیف بار دیگر و این‌بار در سال 2011 شاهد خروش مردمی بود که طی آن شهروندان این کشور خواستار آزادی زندانیان و خارج کردن نیروهای اشغالگر سعودی از بحرین شدند که همچون گذشته با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و نظامی آل‌سعود مواجه شدند، بگونه‌ای که در طول یک سالی که از اعتراض‌های اخیر مردمی در منطقه القطیف می‌گذرد، 4 نفر از ساکنان منطقه به شهادت رسیده و ده‌ها نفر دیگر مجروح و بازداشت شده‌‌اند.

اعتراض‌های القطیف و مناطق شرقی عربستان از این جهت مهم می‌نماید که با موج بیداری اسلامی در منطقه همراه شده، به ویژه آنکه دو کشور بحرین و یمن که در جوار عربستان سعودی و به ویژه منطقه القطیف قرار دارند، شاهد انقلاب‌های مردمی برای سرنگونی دو دیکتاتور "حمد بن عیسی آل‌خلیفه" در بحرین و "علی عبد الله صالح" در یمن هستند و این موضوع به شدت خاندان سعودی را که سال‌هاست بر این کشور چنبره زده و ثروت‌های آن را غارت کرده و به یغما می‌برند، نگران کرده است .
فارس

برچسب‌ها, , , , , , ,

Comments are closed.