0

aaa 1,131 views

خبر

بسیج مردمی عراق”حشدالشعبی”چیست؟

فوریه 11, 2016 در 6:24 ق.ظ توسط

بسیج مردمی عراق– حشد الشعبي چیست؟

الحَشد" به زبانِ عربی به معنای بسیج و" الشَعبی" بمعنای مردمی می‌باشد. ترکیبِ این دو واژه نیز بمعنای بسیجِ مردمی است.

الحشد الشعبي) که به بسیج عراق  معروف است، به نیروهای شبه‌نظامی شیعه عراق گفته می‌شود که در کنار ارتش این کشور قرار دارند.

در سال ۲۰۱۴ و پس از افتادن موصل در21 خرداد ۱۳۹۳ (۵ تا ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی) به دستِ نیروهای داعش در واکنش به فتوای مرجعان عراقی به‌ویژه فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی، این نیرو تشکیل شد. هدف این نیروها کمک به ارتش و نیروهای امنیتی عراق برای پاسداری از مکان‌های مذهبی و نیز مقابله با تهاجم است.

عقیل حسینی رئیس شورای بسیج عراق را ادامهٔ بسیج ایران توصیف کرد. وی پیشتر گفته‌بود که بسیج عراق با تجربهٔ بسیج ایران تشکیل شده‌است. نوری مالکی نیز که هنگام سقوط موصل نخست‌وزیر عراق بود تصریح کرد که ما در ساختار بسیج عراق از بسیج ایران الگو گرفتیم.

عمدتاً ساختار و بدنه نظامی حشد شعبی را شیعیان عراق تشکیل می‌دهند اما بعدها برخی عشایر سنی عراق از استان صلاح‌الدین و استان نینوا و استان انبار و نیز افراد فیلی و مسیحیان عراقی نیز به آن ملحق شدند.

تعداد نیروی آن‌ها حدود 100000(یکصدهزار)نفر می باشد. حقوق ماهانه افراد آن ۷۰۰ هزار دینار به اضافه ۱۲۵ هزار دینار حق غذا است.مناطق عملیاتی آن‌ها بغداد، بابل، دیالی، صلاح الدین، انبار، الکرمه از توابع شهر فلوجه در انبار است. نیروهای بسیج مردمی از سلاح‌های ایرانی و سلاح‌های موجود در عراق و سلاح آمریکایی استفاده می‌کند.

حیدر العبادی فرمانده کل بسیج مردمی است. 

فرمانده بسیج مردمی ابومهدی مهندس است. 

فالح فیصل فهد الفیاض رئیس هیئت بسیج مردمی

صادق السعداوی رئیس ارکان هیئت 

کریم النوری عضو هیئت بسیج مردمی وسخنگوی رسمی

 احمد الاسدی سخنگو و عضو هیئت بسیج مردمی است

 

***

حشدالشعبی، رسما به ارتش عراق پیوست

حشدالشعبی

به گزارش خبرگزاری المیادین، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق حکم پیوستن نیروهای داوطلب مردمی به نیروهای امنیتی این کشور را صادر کرد.

طبق این حکم نیروهای داوطلب مردمی عراق حقوقی برابر با نیروهای ارتش دریافت خواهند کرد و تابع قوانین نظامی خواهند بود.

بر اساس حکم نخست‌وزیر عراق، نیروهای داوطلب مردمی عراق  طبق ضوابط و قوانین در دانشکده‌ها و موسسات نظامی پذیرفته می‌شوند.

پارلمان عراق دو سال قبل قانونی را تصویب کرد که به واسطه آن حشد الشعبیبه یکی از ارگان‌های رسمی دولت تبدیل شود و مستقیما از نخست وزیر دستور بگیرد.

العبادی چند روز قبل تاکید کرد که "نیروهای داوطلب مردمی عراق" وابسته به دولت هستند.

حکم العبادی در حالی صادر شد که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا اکتبر گذشته گفت وقت آن فرا رسیده که با آرام شدن اوضاع و کاهش درگیری‌ها با داعش در عراق، "نیروها و جناح‌هایی که توسط ایران حمایت می‌شوند" به کشورشان باز گردند. این اظهارات تیلرسون با واکنش مقامات و شخصیت‌های عراقی روبه رو شد.

العبادی اکتبر(دیماه۱۳۹۶) گذشته در دیدار با تیلرسون تاکید کرد: نیروهای داوطلب عراقی، نیروهایی عراقی هستند که در خاک عراق با تروریسم مبارزه کردند و آن‌ها شبه نظامیان ایرانی نیستند./۱۸ اسفند ۱۳۹۶مشرق=۹مارس۲۰۱۸

                                                  ***

مدیریت سایت-پیراسته فر: درنیمه خرداد ۱۳۹۳ ( ژوئن ۲۰۱۴)حیوانات انسان نمایی بعنوان"داعش"واردعراق شدند وبا تبانی که با جرثومه ها بعثی که دررأس کاربودند مثل استاندارنینوا"اثیل النجیفی"(که برادراسامه النجیفی رئیس پارلمان"وقت" عراق)بود

بنده در21خرداد93 واردعراق شده بودم(برای مأموریت ستادبازسازی عراق،داعش یک روزقبل ازما به موصل .نینوا لشکرکشی کرده بود)بعلت سلطه این گروه  برجاده بغدادبه سامرا،ماتا2هفته انتظارهم نتوانستیم به سامرابرویم دراین مدت اطلاعات خوبی بدست بیاورم،دریکی ازاین اسنادنامه ای رایکی ازفرماندهان سپاه بدر،ارائه داد که درآن استاندارنینوابه نیروهای نظامی وانتظامی بخشنامه کرده بود که بمحض  رسیئن نیروهای "مجاهد"بارهاکردن کلیه ادوات  وتجهیزات عفب نشینی کنند

وآن مسؤل عراقی میگفت چندروزقبل شایعه شده بود که عراق قصدحمله به مناطقی ازعراق رادارد،ولی "النجیفی" شب قبل ازحمله باهماهنگی شبکه تلویزیون عراق به مناطق مختلف عراق"شهرها"می رفت ومصاحبه می کرد که همه چیزسرجایش است ،امنیت کامل برقراراست وبه مردم عراق اطمینان خاطرمی داد که هیچ  خطری تهدیدشان نمی کند ،تلویزیون پخش مستقیم می کرد

بدینصورت وفاداران به حزب بعث به کشورشان خیانت کردند وکشوررا2دستی تحویل داعش دادند،حداقل برای سلطه این گروه نروریستی تسهیلاتی فراهم کردند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق درهمان دوران به ایران سفرکرد وبا بعضی ازمسؤلین ایرانی دیدارداشت وبعداربازگشت مصاحبه منافقانه ای کرد.

واما اینکه چرانیروهای بارزانی هیچ مشکلی باداعش ندارند وداعشی ها براحتی درمناطق کردنشین آمدوشددارند وبیشترحاکمیتشان درآن مناطق است"زندگی مسالمت آمیزی دارند،جای تأمل است!./پایان تحلیلم

                                                                                   ***

تشکیل بسیج مردمی عراق از برکات بسیج ایران است

بسيج مردمي عراق

 

 

 

 

 

 


رییس شورای بسیج مردمی عراق در گفت‎وگو با رسا: 
تشکیل بسج مردمی در این کشور را از معجزه‎های تاریخ و باقیات صالحات امام خمینی(ره) و الگویی از بسیج ایران توصیف کرد.

وی گفت: بیش از 30 سال پیش بود که اندیشه تشکیل بسیج از سوی امام خمینی(ره) شکل گرفت که بیش از 100 هزار تن از مجاهدان عراقی نیز برای سرنگونی نظام دیکتاتوری صدام حسین به بسیج پیوستند که نابودی دیکتاتوری به فضل الهی و تلاش مجاهدان محقق شد.

وی افزود: تاریخ در برهه کنونی در حال تکرار است و شاهد تشکیل بسیج مردمی در عراق با فتوای حضرت آیت الله سیستانی جهت شکست تروریست های داعش هستیم.

الحسینی با اشاره به پیوستن صدها هزار تن از مردم به بسیج مردمی عراق، تصریح کرد: صدها هزار تن از مجاهدان عراقی پس از فتوای حضرت آیت الله سیستانی به بسیج پیوستند و بدون اینکه بخواهم مبالغه کنم باید این مساله را معجزه بخوانم.

رییس شورای بسیج مردمی عراق ادامه داد: تشکیل بسیج مردمی را به این دلیل معجزه می دانم که گروه های مقاومت پس از سرنگونی دیکتاتوری صدام تلاش کردند تا بسیج را برای دفاع از عراق تشکیل دهند که اقدامات آنان بی نتیجه بود.

وی تأکید کرد: اما هم اکنون و به برکت نائب امام زمان(عج) یعنی حضرت آیت الله سیستانی شاهد تشکیل بسیج مردمی در عراق هستیم.

الحسینی، بسیج عراق را ادامه بسیج مردمی در ایران توصیف کرد و اظهار داشت:

بسیج مردمی عراق در چارچوب تاریخ جهادی امام خمینی(ره) برای سرنگونی دیکتاتوری صدام صورت می گیرد که هم اکنون به وظیفه دیگر خود یعنی نابودی تروریست های داعش می پردازد.

وی با اشاره به اینکه تشکیل بسیج مردمی در عراق از باقیات صالحات امام راحل است، تأکید کرد که عراق در پرتو بسیج مردمی به قبرستان داعشی ها مبدل خواهد شد. خبرگزاری رسا ـ۱۳۹۳/۹/۹

***

نیروی بسیج مردمی عراق چهارمین نیروی قدرتمند جهان

 مجله کثیرالانتشار «نیوزویک» طی تحلیلی نوشت، نیروهای مردمی عراق از لحاظ قهار بودن و کوبندگی، پس از نیروهای «نوی سیل» آمریکا، «آلفا»ی روسیه و «ایکو کبرای» اتریش قرار می‌گیرند.
نیوزویک نوشت: نیروهای مردمی عراق پس از تسلط داعش بر بخش اعظم استان «نینوا»ی عراق و در لبیک به ندای مرجعیت دینی برای جهاد کفایی به وجود آمد. این مجله آمریکایی افزود: این نیروها (تاکنون) حماسه‌های بی‌نظیری را خلق کرده‌اند و در مناطقی که حتی آمریکایی‌ها از سال 2003 به بعد توفیقی به دست نیاورده بودند، پیروزی‌های بزرگی رقم زدند. این نیروها در «آمرلی»، «جرف الصخر»، «دیاله» و «تکریت» ضربات مهلکی را به داعش وارد کرده‌اند.
عضویت اهل سنت در بسیج مردمی
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، مقامات استان «الانبار» عراق اعلام کردند، بیش از 1000 تن از عشایر سنی عراق برای مقابله با داعش، به نیروهای بسیج مردمی پیوستند.
«صهیب الراوی» استاندار الانبار در مراسم رژه این نیروهای داوطلب آموزش دیده در شهرک «عامریه» این استان گفت: داعش که دستش به خون مردم عراق آلوده شده است، حق زندگی کردن ندارد. وی خطاب به عشایر الانبار گفت: امروز انقلاب خود علیه داعش را اعلام می‌کنیم.
داعش خرداد سال گذشته، از سوریه وارد عراق شد و برخی مناطق این کشور را اشغال کرد. تاکنون هزاران عراقی، از مذاهب و قومیت‌های مختلف، به دست داعش کشته شده‌اند. شماری از عناصر به جا مانده از رژیم بعث عراق، آمریکا و برخی کشورهای مرتجع عربی مثل قطر و عربستان حامی داعش در این کشور هستند.
اختلافات در داعش
خبرها از «موصل» مرکز استان نینوا حاکی است که حدود 400 نفر از عناصر داعش در اعتراض به جنایات این گروه تروریستی، از این گروه جدا شده‌اند. طبق این گزارش، داعش جنایات خود را به حدی گسترش داده که اعتراض برخی از اعضای خود را موجب شده است.
موصل حدود یک سال است که در اشغال داعش بوده و مردم این شهر تاکنون ستم‌های زیادی را از جانب این گروه متحمل شده‌اند.
 «صدرالدین قپانچی» امام جمعه نجف، از دولت و فرماندهان نیروهای مردمی خواست مشکلات تاکتیکی و سیاسی را که مانع آغاز عملیات آزادسازی موصل می‌شود هر چه سریعتر برطرف کنند/۱۹ارديبهشت۱۳۹۴کیهان بنقل ازخبرگزاری تسنیم .

دیدارعلاءالدین بروجردی و الیاس نادران /فرمانده بسیج مردمی عراق امروز (یکشنبه ۱۳ دی ماه) با علاءالدین بروجردی ، اسماعیل کوثری و الیاس نادران دیدارکردند

دیدار فرمانده بسیج مردمی عراق با جمعی از نمایندگان مجلسدیدارفرمانده بسیج عراق با نمایندگام مجلس ایران

                                                                ***

دیدار فرمانده سپاه بدر عراق با عمار حکیم 

رمانده شاخه نظامی بدرعراق

دیدار/هادی العامری، رئیس شاخه نظامی سازمان بدر عراق با حجت‌الاسلام والمسلمین -سید عمار حکیم- رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق / دوشنبه 18 آبان‌ماه 1394

فرمانده بسیج مردمی عراق در کنار مزار شهید تهرانی مقدم9ارديبهشت ۱۳۹۴ 

مطلب

 

حشد شعبی نیروی رسمی وابسته به نخست‌وزیری عراق شد

 

براساس دستور حیدر العبادی، نخست وزیر عراق حشد شعبی یک نیروی رسمی وابسته به نخست وزیری خواهد بود و فرمانده، معاون فرمانده، گردان و اداره خواهد داشت.

براساس این دستور، حشد شعبی (نیروهای داوطلب مردمی) مشابه نیروهای مبارزه با تروریسم خواهد بود و به سلاح مجهز شده و آموزش خواهد دید.

حشد شعبی سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و شامل بیش از ۴۲ تیپ است که با ارتش عراق در جنگ علیه تروریسم شرکت می‌کنند.
مهم‌ترین گروه‌های حشد شعبی، سرایا السلام، سازمان بدر، گردان‌های حزب الله عراق و عصائب اهل الحق هستند.
احمد الاسدی، نماینده رسمی حشد شعبی اعلام کرد که تشکل نظامی حشد شعبی نه فقط از نظر ساختار بلکه از نظر برنامه آموزشی و تجهیزات با یگان‌های مبارزه با تروریسم مرتبط خواهد بود.
یوسف الکلابی، سخنگوی امنیتی حشد الشعبی نیز گفت: این نیروها در عملیات بازپس‌گیری موصل شرکت خواهند کرد و این دستور شخص نخست وزیر است.
الکلابی ادامه داد که این دستور نخست وزیر تکمیل کننده اوامر قبلی است که حشد شعبی را سازمانی نظامی تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق قرار می‌دهد.

این سخنگوی امنیتی افزود:‌ حشد شعبی جزو دولت است و هماهنگی با نخست وزیر داشته و نخست وزیر هم همیشه از آن دفاع کرده است./الف(ایسنا)۶ مرداد ۱۳۹۵ بنقل از شبکه خبری المیادین

مقایسه بسیج ایران وحشدالشعبی عراق
سایت خبری المانیتور در مقاله‌ای به مقایسه بین شبه نظامیان شیعه عراق معروف به حشد الشعبی، که برای نبرد با داعش بوجود آمده اند، و نیروهای بسیج در ایران پرداخته است. 

به نوشته این وبسایت خبری، بدنه حشد الشعبی را شیعیانی تشکیل داده‌اند که به «ولایت فقیه» اعتقاد دارند و از دستورات رهبر جمهوری اسلامی ایران، اطاعت می‌کنند مانند بسیجیان در ایران. 

المانیتور اضافه کرده است: «حشد الشعبی هم اکنون بخشی از وزارت کشور عراق به حساب می‌آید، مانند سازمان بسیج ایران که سازمان قانونی است. فرماندهان آن کسانی هستند که به نوعی در جنگ ایران و عراق مشارکت داشته‌اند، باز هم مانند فرماندهان ارشد بسیج در ایران. همچنین این نیروها، مانند نیروهای بسیج در ایران از نوعی مصونیت قضایی بهره می‌برند.» 
سایت خبری المانیتور،  نوشته است: «و اما نیروی حشد الشعبی در عراق، برگ برنده ایران پس از شکست داعش به حساب می‌آید، زیرا همانگونه که نیروی بسیج در استحکام جمهوری اسلامی در ایران کارساز بود، این نیرو در عراق پس از داعش نیز برای ایران نیروی قابل اتکایی خواهد بود.» 

در پی اوج‌گیری حملات داعش با پشتیبانی عشایر سنی به شهرهای عراق و عقب‌نشینی و فرار نیروهای ارتش عراق، نیروهای حشد شعبی از میان داوطلبان شیعه برای مقابله با پیشروی داعش تشکیل شد. این مجموعه که با کمک نیروهای سپاه پاسداران ایران تشکیل شد، در عقب راندن نیروهای داعش به کمک نیروهای دولتی عراق شتافت اما حضور آن در برخی نبردها، مانند نبرد تکریت، متوقف شد.

                                                  ***

چرا"حشدالشعبی"دولتی شد؟

سرلشکر «صفاء الاعسم» مشاور بسیج مردمی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد اظهار داشت: دستور حیدر العبادی، نخست وزیر عراق برای اینکه بسیج مردمی (حشد شعبی) یک نیروی رسمی وابسته به نخست وزیری این کشور شود مشت محکمی به دهان کشورهای عربی و غربی است که خواهان پایان کار این نهاد بودند.

وی افزود: این تصمیم العبادی حاکی از نبود اختلاف بین دولت و بسیج مردمی است برخلاف چیزهایی که تا پیش از این زیاد شنیده بودیم.

الاعسم با بیان اینکه چنین تصمیمی قدرت مضاعفی به بسیج مردمی خواهد داد،گفت: هم اینک که بسیج مردمی یکی از موسسه‌های رسمی وابسته به فرماندهی کل نیروهای مسلح و تحت فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح است دهان خیلی‌ها بسته شده است.

طی بیش از 2 سال گذشته بارها بسیج مردمی یکی از گروه‌های شبه نظامی حکومت خوانده می‌شد اما هم اینک که یکی از یگان‌های اصلی و رسمی وابسته به نخست وزیری است و یک قدرت رسمی حکومت شمرده می‌شود یعنی فرزندان بسیج مردمی صادقانه در حال مبارزه هستند و بسیج مردمی یکی از نهادهایی است که به عراق و نیروهای مسلح آن خدمت کرده است و به دلیل دستاوردهای بزرگی که در عملیات‌های آزادسازی عراق داشته، تصمیم اخیر درباره آن صادر شده است./10مرداد95

***

درتشکیلان جدید"ابو مهدی المهندس" معاون الحشد الشعبی عراق است

ابو مهدی المهندس معاون الحشد الشعبی عراق امروز در کرکوک اوضاع امنیتی این شهر را به دنبال حمله گروههای داعش مورد بررسی قرار داد.

به گزارش العالم، المهندس و تعدادی از فرماندهان الحشد الشعبی و فرماندهان امنیتی و ارتش عراق درباره راهکارهای تقویت اوضاع امنیتی شهر کرکوک مرکز استان کرکوک و 250 کیلومتری شمال بغداد بحث و تبادل نظر کردند./۱ آبان ۱۳۹۵رسانه های ایران-این عملیات درجریان آزادسازی موصل ازدست داعشی هابوده 

***

با مصوبه پارلمان عراق"حشد شعبی" تبدیل به یک نهاد قانونی شد.

حشد شعبی (بسیج مردمی) در عراق با مصوبه امروز پارلمان عراق تبدیل به یک نهاد قانونی شد.

سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و رئیس ائتلاف ملی عراق ضمن استقبال از این مصوبه، آن را گامی ملی برای ثبات عراق خواند.

متن قانون «حشد شعبی» یا همان نیروهای بسیج مردمی عراق که در نشست امروز پارلمان عراق به تصویب رسید به‌شرح زیر است:

ریاست‌جمهوری عراق

بر اساس آنچه پارلمان عراق تصویب و رئیس جمهوری هم با آن موافقت کرد و با استناد به احکام بند (اولا) از ماده 61 و بند (ثالثا) از ماده 73 قانون اساسی، قانون زیر صادر شد.

قانون حمایت قانونی از حشد شعبی

ماده اول: گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی به‌موجب این قانون، مجموعه‌های قانونی هستند که از حقوق برخوردارند و به‌عنوان نیروی پشتیبان نیروهای امنیتی عراق به وظایف خود پایبند هستند و تا زمانی که تهدیدی برای امنیت ملی عراق تشکیل ندهند، حق حفظ هویت و ویژگی‌های خود را دارند.

ماده دوم: عناوین و نام‌ها برای تشکیلاتی که تحت عنوان گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی مورد اشاره در ماده 1 فوق‌الذکر مشخص و از سوی کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان و از طریق هماهنگی با دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در سایه تدابیری که مستلزم آن است، تصویب می‌شود.

ماده سوم: گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی، مأموریت‌ها و فعالیت‌های نظامی و امنیتی خود را به‌درخواست و دستور فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و از طریق هماهنگی با وی در صورت وجود تهدیدهای امنیتی که مستلزم دخالت میدانی آن برای دفع این تهدیدها و مهار آن باشد، انجام می‌دهند.

ماده چهارم: به گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی به‌موجب این قانون، حق استفاده از نیروی لازم و انجام آنچه برای بازداشتن و دفع تهدیدهای امنیتی و تروریستی از عراق لازم است و نیز آزادی شهرها از چنگال گروه‌های تروریستی و حفظ امنیت و نابودی این گروه‌ها و همدستان آنها داده می‌شود.

ماده پنجم: دولت و پارلمان عراق ملزم به تأمین وسایل و نیازهای نظامی گروه‌های تشکیل دهنده حشد شعبی و دیگر وسایل مورد نیاز آنها برای انجام فعالیت‌های امنیتی و نظامی در صورتی که تهدید امنیتی عراق را هدف قرار دهد، هستند یا نیازهایی که مستلزم باقی ماندن این نیروها در حالت آماده‌باش کامل برای دفع این تهدیدها باشد.

ماده ششم: افراد و وابستگان تشکیلات و گروه‌های تشکیل دهنده حشد شعبی و شهدا، مجروحان و مفقودان آنها از همان حقوق و مزایای بازنشستگی و امتیازهایی که افراد مشابه آنها در وزارت دفاع و کشور عراق بهره‌مند هستند، برخوردار می‌شوند.

%d8%ad%d8%b4%d8%af%d8%a7%d9%84%d8%b4%d8%b9%d8%a8%db%8c

ماده هفتم: دوره حضور جهادی که نیروهای حشد شعبی در مقابله با تهدیدهای تروریستی طی می‌کنند، در صورت استخدام در شغل دیگری در چارچوب رسمی دولت برای اهداف خدمات شغلی، ارتقا و بازنشستگی محاسبه می‌شود.

ماده هشتم: دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح و وزارت بهداشت بر اساس اختیارات خود ملزم به حفظ پرونده‌های مرکزی در بغداد هستند که وقایع و رویدادهای مربوط به خدمت جهادی گروه‌ها و  تشکیلات حشد شعبی و شهدا، مجروحان و مفقودان مناطق عملیات امنیتی در استان‌ها را اثبات می‌کند.

ماده نهم: پرونده‌های مرکزی مورد اشاره در ماده هفتم، مرجعیت قانونی اداری برای محدودیت‌های مطلوب در انجام قراردادهای مربوط به تثبیت و تصویب حقوق نیروها و شهداء، مجروحان و مفقودان گروه‌های تشکیل دهنده حشد شعبی و تمام ‌آنچه با اثبات صحت صدور اسناد مربوطه ارتباط دارد، به شمار می‌رود.

ماده دهم: شورای وزیران (دولت) دستورات لازم برای تسهیل مفاد این قانون را صادر می‌کند.

ماده یازدهم: این قانون در روزنامه رسمی منتشر و از تاریخ 10 ژوئن 2014 اجرایی می‌شود.

۰۶ آذر ۱۳۹۵تسنیم

***

حشدالشعبی یک ثروت عظیم و ذخیره بزرگ

حضرت آیت الله خامنه‌ای یکی از وظایف مهم تَحالُف"اتحاد" ملی را حمایت از دولتهای مستقر در عراق برشمردند و ضمن ابراز خرسندی از اقدامات دولت آقای عبادی بویژه همراهی با حشدالشعبی، تأکید کردند: حشدالشعبی یا همان نیروهای مردمی یک ثروت عظیم و ذخیره بزرگ برای امروز و فردای عراق است که باید حمایت و تقویت شود. /حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب صبح امروز (یکشنبه۹۵/۰۹/۲۱) در دیدار حجت الاسلام عمار حکیم رئیس تحالف ملی شیعیان عراق و همراهان

***

مقتدا صدر :حشدالشعبی بایدمنحل شود

مقتدا صدر بعدازظهر جمعه همزمان با تجمع هوادارانش در میدان تحریر بغداد، در اظهاراتی که از تلویزیونی رسمی عراق پخش شد، برگزاری انتخابات را مشروط به نظارت بین المللی کرد و خواستار انحلال الحشدالشعبی شد.

مقتدا صدر که این هفته از عربستان بازگشته است، خواستار ادغام آنچه گروه های منضبط الحشدالشعبی خوانده، در نیروهای مسلح رسمی اش شد. در غیر این صورت این گروه ها باید زیر نظر فرمانده کل نیروهای مسلح با شروط سختگیرانه قرار گیرند.

وی گفت: سلاح تنها باید انحصاری در اختیار نیروهای مسلح زیر نظر فرمانده کل قوا باشد.

مقتدا صدر درباره قانون انتخابات نیز تصریح کرد: قانون فعلی به نفع گروه ها و احزاب بزرگتر است؛ یعنی مرگ آرمان های اصلاح طلبی مردم در روند سیاسی و تسلط مفسدان بر سرنوشت ملت. وی هشدار داد که اجرای این قانون به رشد تروریسم داعشی می انجامد. وی همچنین خواستار برگزاری انتخابات تحت نظارت سازمان ملل شد.

رهبر جریان صدری، همچنین با طرح این مطلب که یک جریان مخفی در عراق قصد تضعیف دولت را دارد، خواستار مبارزه با آنچه «ایادی مخفی» خوانده است، شد.

مقتدا صدر هفته گذشته پس از یک دوره حدودا یک ساله ـ که از آن به عنوان دوره آرامش صدری ها یاد می شود ـ به عربستان رفت و در فرودگاه جده از سوی ثامر السبهان، سفیر اخراجی سعودی از عراق استقبال شد و سپس با محمد بن سلمان و برخی مقام های این کشور دیدار کرد.

هرچند دیدارهای مقتدا صدر در فضایی غیر رسمی برگزار شد، دفتر وی در بیانیه ای اعلام کرد که این سفر به دعوت رسمی دولت سعودی انجام شده است.

مقتدا صدر در بازگشت درباره این سفر گفته است: این دیدار از سعودی در راستای تقویت سیاست گشایش روابط با کشورهای منطقه از سوی حیدرالعبادی نخست وزیر انجام شده است.

وی که روز چهارشنبه از جده به نجف بازگشته بود، یک روز بعد، از هوادارانش خواست، روز جمعه در میدان التحریر بغداد و مراکز استان ها و شهرستان ها در خصوص قانون انتخابات تجمع کنند.

از عصر دیروز هزاران تن از هواداران وی در مرکز بغداد و مراکز استان های مرکزی و جنوبی تجمع کرده اند.

شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶تابناک

***

حشد الشعبی منحل نمی شود

حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق)منحل نمی‌شود

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز –شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶- تاکید کرد که حشد الشعبی از ارگان‌های نظامی زیرمجموعه دولت عراق و نهاد مرجعیت این کشور بوده و منحل نخواهد بود.


وی تاکید کرد: «در حال حاضر ما در حال ورود به نبرد سرنوشت‌ساز دیگری هستیم.»

العبادی ادامه داد: «تمامی نیروهای عراقی در عملیات‌های آزادسازی تکریت، فلوجه و موصل حضور داشتند و در عملیات آزادسازی تلعفر نیز تمامی نیروهای عراقی از جمله بسیج مردمی عراق حضور خواهند داشت.»

وی ادامه داد که این پیروزی‌های به دست آمده متعلق به همه است و هیچ‌کس این حق را ندارد که آن را منحصر به خود بداند.

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر روز گذشته و در میان طرفداران خود که در اجتماعی اعتراض‌آمیز در بغداد گردهم آمده بودند، خواستار منحل شدن حشدالشعبی و ادغام آن در ارتش شده بود.

مقتدی صدر در روزهای گذشته با سفر به عربستان سعودی و دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور مذاکرات پشت پرده و طولانی با یکدیگر داشته‌اند. بن سلمان در پایان این سفر مبلغ ۱۰ میلیون دلار برای کمک به بازسازی عراق اختصاص داد.

وی افزود: «در عملیات آزادسازی تل‌عفر همه نیروهایی که جرف النصر، تکریت، فلوجه و موصل را آزاد کردند حضور خواهند داشت و حشد الشعبی نیز در زمره آن‌ها خواهد بود.»

اظهارت العبادی در زمانی بیان شد که مقتدا صدر، رهبر جریان صدر روز گذشته (جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶) از حیدر العبادی خواسته بود تا نیروهای حشد الشعبی را در نیروهای مسلح عراق ادغام کند.

صدر در سخنان خود در تجمع طرفدارانش در میدان التحریر بغداد در اعتراض به قانون انتخابات شوراهای استانی تاکید کرد: «ما از حیدرالعبادی می‌خواهیم تا نیروهای حشد الشعبی را در نیروهای دولتی ادغام کند و سلاح‌های همه گروه‌ها موجود را جمع‌آوری کنند تا سایه تروریسم از کشور دور شود و روند اصلاحات ادامه یابد.»

منبع:رسانه های ایران ۱۴ مرداد ۱۳۹۶بنقل از ایلنا به نقل از السومریه‌نیوز

 ***

نخست وزیر عراق:نیروهای الحشد الشعبی امید عراق و منطقه هستند

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق در دیدار با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در بغداد به اظهارات اخیر وی علیه الحشد الشعبی واکنش نشان داد و اعلام کرد که نیروهای الحشد الشعبی امید عراق و منطقه هستند.

به گزارش شبکه خبری السومریه نیوز، نخست وزیر عراق به تیلرسون گفت که قانون اساسی عراق اجازه نمی دهد که گروه های مسلح در خارج از چارچوب دولت حضور داشته باشند.

وی افزود: الحشد الشعبی از نهادهای رسمی دولت عراق است و نیروهای آن عراقی‎هایی هستند که با تروریسم مقابله کردند.

دفتر نخست وزیری عراق ظهر امروز نیز با صدور بیانیه‏‎ای به اظهارات «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا واکنش نشان داد و اعلام کرد که از اظهارات وی تعجب می کنیم، چرا که

نیروهای الحشد الشعبی شهروندان عراقی و قهرمانان ملی این کشور هستند.

تیلرسون روز گذشته در دیدار با وزیر خارجه عربستان در ریاض گفته بود، «شبه نظامیان شیعه (در عراق) که با داعش می‏‎جنگیدند، دیگر کاری در عراق ندارند و باید به کشور خود برگردند».

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شب گذشته از ریاض پایتخت عربستان وارد دوحه پایتخت قطر شده بود و دوشنبه شب از دوحه وارد بغداد شد. /۱۳۹۶/۰۸/۰۱فارس

***

"مقتدی صدر" روحانی شیعه و رهبر جریان صدری عراق یکشنبه 8 مردادماه با دعوت رسمی عربستان سعودی به  این کشور سفر کرد.

او در  فرودگاه جده مورد استقبال ثامر السبهان "وزیر مشاور در امور خلیج فارس" در کابینه سعودی قرار گرفت. سبهان قبل از این سفیر سعودی در عراق بود که به دلیل موضع گیری های متعدد علیه نیروهای شیعه حشدالشعبی از سوی وزارت خارجه عراق مورد بازخواست قرار گرفت و در نهایت از عراق اخراج شد.

سفر مقتدی صدر به عربستان سعودی از چندین نظر مهم و قابل توجه است.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مقتدی صدر

1- سفر مقتدی صدر به عربستان سعودی با دعوت رسمی دولت سعودی صورت گرفته است. این مسئله نشان دهنده تصمیم دولت کنون سعودی برای تقویت روابط با همسایه شمال شرقی یعنی عراق است.

پیش از این "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق و "قاسم الاعرجی" وزیر کشور عراق و از افراد نزدیک به ایران به ریاض سفر کرده بودند.
سفر مقامات عراقی به عربستان سعودی ادامه دار خواهد بود.

مقامات دولتی عربستان سعودی به رسانه‌ها گفته‌اند که علاوه بر مقتدی صدر از چند مقام عراقی دیگر از جمله "إیاد علاوی" معاون رئیس جمهوری، "عمار حکیم" رئیس سابق مجلس اعلای اسلامی عراق و رهبر حزب "حکمت ملی" و "حیدر العبادی" نخست وزیر عراق برای سفر به عربستان سعودی دعوت شده است.

به گفته این مقام مطلع به احتمال زیاد پس از صدر، عمار حکیم هم به عربستان سعودی سفر خواهد کرد.

دیدار شاهزاده محمدبن سلمان ولیعهد سعودی و مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی در شهر جده – "حاج ابودعاء العیساوی" معاون نظامی مقتدی صدر در این نشست حضور دارد

چند نکته درباره سفر مقتدی صدر به عربستان سعودی / نفوذ ایران رو به کاهش

2- "ملک سلمان بن عبدالعزیز" پادشاه عربستان سعودی اکنون در مرخصی و برای استراحت به کشور مراکش سفر کرده است و در غیاب وی فرزندش "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی اداره کشور را در دست دارد. دیدار محمد بن سلمان با مقتدی صدر نشان دهنده اهمیتی است که ریاض برای این سفر قائل است.

راس هرم حکومت در عربستان سعودی به دنبال بهبود روابط با عراق است و برای این مسئله اهمیت زیادی قائل است.

3- این نخستین سفر مقتدی صدر به عربستان سعودی پس از 11 سال است. آخرین سفر وی به عربستان در سال 2006 میلادی بود.

در این مدت مقتدی صدر مواضع تندی را نسبت به عربستان اعلام کرده بود. وی در پی سلسله انفجارهایی که سال گذشته در منطقه شیعه نشین "العوامیه" در عربستان سعودی اتفاق افتاده بود دولت سعودی را مقصر و عربستان سعودی را در معرض موج انقلاب‎های "بهار عربی" دانسته بود.
وی همچنین جنگ عربستان علیه یمن را ظالمانه خوانده بود.

مواضع تند مقتدی صدر علیه سعودی‌ها عمدتا در مسائل مربوط به شیعیان در عربستان و یمن است اما وی در بسیاری از مسائل سیاسی از جمله سوریه و شرکت نیروهای عراقی در جنگ سوریه با سعودی‌ها همصداست.

عربستان می‌تواند برای کسب رضایت مقتدی صدر چند متهم شیعه عربستانی را عفو کند و یا تصور مثبتی از وضعیت شیعیان به وی ارائه دهد.

4- از آنجایی که این سفر با دعوت عربستان سعودی انجام شده است بعید به نظر می‌رسد که فرضیه وساطت مقتدی صدر بین ایران و عربستان درست باشد. برخی تحلیل‌گران داخلی هدف سفر را میانجیگری مقتدی صدر برای بهبود روابط ایران و عربستان دانسته‌اند اما ظاهرا ایران از این سفر مطلع نبوده است.

5- منابع عراقی از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف سیاسی با مشارکت "مقتدی صدر"، "حیدر العبادی" و"عمار حکیم" خبر داده‌اند. این ائتلاف به دنبال کسب اکثریت آرا در انتخابات پارلمانی 2018 عراق است.

در حالی که روابط این 3 چهره سیاسی عراقی با ایران رو به سردی است عربستان سعودی به دنبال نزدیک شدن به آنان است.

6- در صورتی که عربستان بتواند بخشی از رهبران شیعه عراق را به خود جذب کند و علاقه جامعه اهل تسنن عراق را نیز برای خود حفظ کند می‌تواند جبهه جدیدی در عراق به وجود بیاورد و نقشه جبهه گیری های سیاسی در این کشور را تغییر دهد.

احتمالا در جبهه بندی جدید "نوری مالکی" رهبری یک طیف سیاسی و چندین تشکل طرفدار ایران را بر عهده خواهد داشت و در طرف دیگر، مقتدی صدر، عمار حکیم، حیدر العبادی و ایاد علاوی از شیعیان و "سلیم الجبوری" رئیس پارلمان عراق و "اسامه النجیفی" رئیس سابق پارلمان از اهل تسنن و همچنین کُردهای عراق قرار خواهند داشت.

عربستان به دنبال جذب جبهه دوم و تقویت آن در برابر نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق است.

7- مقتدی صدر در حال حاضر "سرایا السلام" (گردان‌های صلح) را دارد. آنها بخشی از حشد الشعبی عراق و نیروهای شیعی داوطلب مبارزه با داعش هستند.

نیروهای "سرایا السلام" پس از شکست کامل داعش دیگر مورد حمایت حشد شعبی نخواهند بود در حالی که آنها برای حفظ قدرت خود در برابر تشکل‌های نظامی وابسته به نوری مالکی نیازمند حمایت نظامی هستند.

عربستان به هرگونه درخواست کمک نظامی از سوی مقتدی صدر پاسخ خواهد داد زیرا رقیب مقتدی صدر در عراق نیروهای نزدیک به ایران هستند.
حضور "حاج ابودعاء العیساوی" معاون مقتدی صدر در امور نظامی در این سفر و در مقدمه همراهان وی می‌تواند این فرضیه را تقویت کند./۱۰ مرداد ۱۳۹۶عصرایران

"حاج أبودعاء العیساوی" معاون نظامی مقتدی صدر (سمت چپ تصویر)

چند نکته درباره سفر مقتدی صدر به عربستان سعودی / نفوذ ایران رو به کاهش

***

اختلاف صدرباایران

مقتدی صدر 43 ساله شناخته شده ترین فرد بازمانده از خاندان صدر  است ؛روحانی سرشناس شیعه ، رهبر جریان صدر و از سیاستمداران در عراق به حساب می آید که به اتخاذ مواضع و سیاست های متناقض در عرصه سیاست در عراق و منطقه شاخته می شود. در مورد بخشی از مواضع متناقض وی می توان به این موضوع اشاره کرد که صدر  در ابتدای بحران در خاورمیانه ، تحولات سوریه را مساله ای جداگانه از دیگر کشورهای منطقه خوانده بود اما  اخیرا خواستار خروج بشار اسد از قدرت شد، از سوی دیگر در ماه های اخیر نیز صدر از حضور ایران در عراق و سوریه انتقاد و به نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه تاخته بود ، همزمان اظهاراتی در حمایت از سیاست های عربستان بیان کرده بود؛ اظهاراتی که می تواند نشانه ای از چرخش دوباره صدر جوان در قبال ایران باشد.
ریشه اختلافات صدر با تهران اما در سال های آخر نخست وزیری نوری المالکی پررنگ تر شده بود. صدر که 4 سال برای تحصیلات حوزوی درقم و تهران به سر برده بود، شاهد حمایت تهران از مالکی بود که از مقبولیت بیشتری در عراق برخوردار بود و در راستای خواست مردم عراق حرکت می کرد. صدر بارها برای اعمال قدرت و نفوذ خود در اعتراض به تصمیمات نوری المالکی به پایتخت این کشور لشکر کشی کرد تا جایی که نیروهای وفادار به مقتدی صدر در سال ٢٠٠٨ مستقیما با ارتش عراق که تحت فرماندهی نوری مالکی بود، درگیر شدند و پس از بازداشت بسیاری از آنها، صدر گفت که ارتش مهدی را منحل خواهد کرد.

وی سیاست های متنافض خود را در دوران نخست وزیری العبادی نیز تکرار کرد و بارها فراخوان اعتصاب و اعتراض در منطقه سبز بغداد را داد.نیروهای هوادار مقتدی صدر  تابستان گذشته در اعتراض به دولت به پارلمان و ساختمان نخست وزیری حمله کردند که خسارات فراوانی برجا گذاشت.

شبکه خبری کردستان ۲۴ که نزدیک به اقلیم کردستان عراق است نیز درباره این دیدار گفت که موضوع گفت و گوی سلمان و صدر درباره آینده عراق و تاثیر همه پرسی استقلال کردستان در تاریخ ۲۵ سپتامبر بوده است. در گزارش اشاره شده است که سلمان بر لزوم اتحاد عراق تاکید کرده است در حالی که در جلسه اذعان شده که تنش بین اربیل و بغداد افزایش یافته است.

میدل ایست ای در گزارشی با پرداختن به این دیدار نوشت که صدر در حالی با ولیعهد عربستان سعودی دیدار می کند که از نفوذ رقیب منطقه‌ای ریاض یعنی تهران در عراق و سوریه همسایه آن کشور انتقاد کرده بود.

اکنون سفر مقتدی صدر به عربستان در روزهایی که ریاض بر تبل دشمنی با ایران و متحدان تهران می کوبد، نشانه خوبی برای این روحانی شیعه نیست. دیدار با ولیعهد سعودی و انتشار بیانیه ای درباره موفقیت آمیز بودن این دیدار نشان می دهد که صدر جوان قرار است چرخش جدیدی در رفتارها و سیاست هایش داشته باشد و احتمالا ریاض را در صفحه جدیدی که در سیاست هایش باز کرده است همراهی کند. /۱۰ مرداد ۱۳۹۶ الف

***

دیدارمقتدی صدرباولیعهدامارات

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات، مقتدی صدر، رئیس جریان صدر عراق پس از ورود به امارات با محمد بن زاید، ولیعهد این کشور دیدار و در مورد روابط دوجانبه و موضوعات منطقه ای گفتگو کرد.

بن زاید در این دیدار پیروزی های نیروهای عراقی بر داعش را به وی و مردم عراق تبریک گفت.

وی همچنین با «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات نیز دیدار کرد.

مقتدی صدر به دعوت رسمی مقامات اماراتی و با یک فروند هواپیمای اختصاصی اعزام شده از سوی حکومت امارات، به این کشور سفر کرد/ 22 مرداد 1396باشگاه خبرنگاران

***

دیدار مقتدا صدر با پادشاه اردن

 

رئیس جریان صدر عراق برای دیدار رسمی از اردن یکشنبه شب وارد امان شد.

به گزارش العالم، دفتر رسانه‌ای رئیس جریان صدر در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: مقتدا صدر به دعوت رسمی عبدالله دوم پادشاه اردن به امان سفر کرده است.

این بیانیه به جزئیات بیشتری درباره اهداف، برنامه‌ها و مدت زمان این سفر اشاره‌ای نکرد.

مقتدا صدر در تابستان گذشته هم در سفری بی‌سابقه به عربستان و امارات با مقامات این کشورها دیدار کرده بود.

صدر در حالی به امان سفر کرد که حیدر العبادی نخست وزیر عراق نیز یکشنبه شب وارد امان شد و با عبدالله دوم دیدار کرد./۰۱ آبان ۱۳۹۶ تابناک

توضیح مدیریت سایت سامرا:به پست دیگر"چگونگی نولد وورود"داعش"به عراق-نیزمراجعه نمایید

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید