0

aaa 921 views

خبر / دسته‌بندی نشده

قبورمطهر”مدفون”درحرم امامین عسکریین-سامرا

فوریه 8, 2016 در 10:32 ق.ظ توسط

box2

اینجا سامرا است – حرم عسکریین

DSC_1330-5

 DSC_1336_edit

 IMG_0322_edit

قبرامام حسن عسکری-2

قبرنرجس خاتون-مادرامام زمان2

نرجس خاتون-قبر

 قبوری که مشاهده می کنید

 قبری که به صورت انفرادی قرار دارد، مزار حکیمه خاتون و سه قبر دیگر به ترتیب از چپ به راست یا پایین به بالا متعلق به امام علی النقی (ع)، امام حسن عسکری(ع) و نرجس خاتون، مادر امام زمان(عج) است. به همین دلیل ضریح به صورت چهارضلعی ساخته نمی‌شود و هشت وجه دارد.

در حقیقت  زایرکه ازطرف باب الدخول واردمی شود از راست به چپ بوده و مرقد مطهر امام هادی رو به قبله و در ابتدا قرار گرفته، کناراین بزرگوار، مزار امام حسن عسکری(ع) است. قبرسوم ازسمت چپ – نرجس خاتون -مادرامام زمان(عج)،  مشاهده می کند  -پایین پای امام حسن عسکری قبر حکیمه خاتون دختر امام جواد(ع) و عمه امام زمان(عج)  قرار دارد

این تصاویرازقسمت  زنانه گرفته شده است/3تصویراول حرم دربهمن1394گرفته شده است/جدیدترین ضریح دراول بهمن1394نصب شده است

DSC_2456 DSC_2457 DSC_2458 DSC_2459

ضریح جدید19بهمن1394

علاوه بر4قبرموجود که مشاهده میشود،قبوردیگری که دراین مکان مدفونند:

حدیثه، ام العسکری

مادر حضرت امام حسن عسکری(ع) را به سبب آن که جده امام زمان است به « جدّه » یاد کرده‌اند. در متون از وی با عنوان « وکیل » یا « نماینده حضرت مهدی(عج) » یاد شده است. زیرا شیعیان از حکیمه خاتون، عمه امام حسن عسکری(ع)، در زمان غیبت صغری سؤال کردند که اینک به چه کسی رجوع کنند. او را پس از فوت در آستان عسکریین، در خانه مسکونی خود، به خاک سپردند.

حسین بن علی

حسین فرزند امام هادی(ع) و برادر امام حسن عسکری(ع) است. او و امام حسن عسکری را « سبطین » می‌خواندند. گویند صدای حضرت حجت شبیه صدای عمویش حسین بود. این بزرگوار در پایین پای مبارک امام هادی(ع) و عسکری(ع) دفن شده است.

ابوعبدالله جعفر بن علی-"جعفرکذاب"

ابو عبدالله جعفر فرزند امام علی النقی(ع) است. او را پس از فوت، در خانه پدرش، همان جا که امام هادی دفن است، به خاک سپردند.

سمانه بنت علی

سمانه یا سمانه مغربیه، مادر امام هادی(ع)، ملقب به « ام الفضل» و «سیده»، از زنان فاضل و زاهد روزگار بود که بیشتر روزها را روزه داشت و شب‌ها به نیایش می‌پرداخت. او در خانه امام هادی(ع) از دنیا رفت و درهمان جا، کنار فرزندش، دفن شد.

ابوهاشم جعفری

داوود بن قاسم فرزند اسحاق بن عبدالله بن جعفر بن ابی طالب و از نواده‌های جعفر طیار است. قبر او در داخل ضریح و آستان عسکریین قرار دارد. این بزرگوار از مادر به محمد بن ابی بکر نسب می‌برد زیرا مادرش، ام حکیم، دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر است. او محضر پنج امام را درک کرد و از یاران امام رضا(ع)، امام جواد(ع)، امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) شمرده شده است.

این علما هم درسامرامدفونند

صولی کاتب ( 176ق ـ 243 ق )
ابو اسحاق ابراهیم بن عباس بن محمد بن صول، معروف به صولی کاتب، از نویسندگان و اندیشمندان قرن دوم هجری است که در سامراء خاک شده است.

ابن سکیت ( 186ق ـ 244 ق )
ابو یوسف یعقوب بن اسحاق اهوازی، معروف به ابن سکیت، از اصحاب و یاران امام جواد(علیه السلام) و امام هادی است. او در عصر متوکل به شدید ترین وجهی به دستور خلیفه به قتل رسید و زبان او، که به ستایش امام علی(علیه السلام) و دو فرزندش از کام بیرون آمده بود، به دست دژخیمان خلیفه برای همیشه از کام برآمد. ابن سکیت اهل علم و شعر و ادب و مورد اعتماد امامان شیعه بود.

نجاشی ( 372ق ـ 450 ق )
ابوالعباس احمد بن عباس بن محمد، صاحب تألیف مشهور رجال، در مطیر آباد، نزدیک سامراء دفن شده است. او از رجال شناسان برجسته شیعه و مورد اعتماد عالمان شیعی بود و کتابش به نام خود او معروف است.

شیخ رضا همدانی ( 1250 ق ـ 1322 ق )
علامه شیخ رضا فرزند شیخ هادی همدانی نجفی از مراجع تقلید قرن سیزدهم هجری و صاحب تألیفاتی در فقه و اصول از جمله مصباح الفقیه است. او را در رواق سمت پایین پای عسکریین دفن کرده اند.

زرقانی شیرازی ( ف 1310 ق )
شیخ محمد حسین زرقانی شیرازی، از عالمان بزرگ شیراز و از شاگردان میرزای شیرازی بزرگ در زاویه صحن مقدس عسکریین، نزدیک پنجره های سرداب مطهر دفن است.
آن بزرگوار به هنگام ساختن حسینیه ای در سامراء، به داخل چاه آب آن افتاد و فوت کرد. علت این حادثه روشن نیست. 

سید محمد شریف ( ف 1322 ق )
سید محمد شریف بن محمد طاهر حسینی تویسرکانی از عالمان و رجال صاحب تألیف قرن چهاردهم هجری در رواق شرقی حرم به خاک سپرده شده است. 

نوری ایلکایی ( ف 1320 ق )
شیخ ابراهیم کبیر نوری ایلکایی عالم، فقیه و از شاگردان میرزای شیرازی بزرگ و میرزا محمد تقی شیرازی است. قبر او در رواق غربی، پایین پای مبارک امامین، قرار دارد.

حاج میرزا محمد حسین شیرازی ( ف 1338 ق )
حاج میرزا محمد حسین فرزند میرزا خلیل الله شیرازی از عالمان مهاجر به سامراء و شاگرد میرزای شیرازی بزرگ بود و در فقه تبحر داشت. او را در رواق حرم به خاک سپردند.

سید حسن کلیددار ( ف 1345 ق )
سید حسن کلیددار فرزند سید رضا، از کلیدداران و متولیان آستان مقدس، در رواق مطهر امامین دفن شده است.

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید