0

aaa 248 views

دسته‌بندی نشده

جلسه مقتدی صدربا سفرای همسایه بغیرازایران+دیدارهای دیگر

می 20, 2018 در 5:58 ب.ظ توسط

بازتاب انتخابات عراق-اولین واکنش پیروزاول انتخابات

توطئه عربستان/مقتدی صدر همه را دعوت کرد الاایران!

 مقتدا صدر،  با سفرای ترکیه، اردن، عربستان، سوریه و کویت دیدار کرد.

مقتدی صدر

دفتر صدر با صدور بیانیه ای که در پایگاه رسمی آن منتشر شد اعلام کرد صدر شب گذشته با جمعی از سفرای کشورهای همسایه یعنی ترکیه، اردن، عربستان، سوریه و کویت در "الحنانه" در نجف اشرف دیدار کرده است.

در این بیانیه آمده است صدر در دیدار با سفرای کشورهای یادشده درباره حمایت کشورهای همسایه از روند سیاسی در عراق گفتگو کرده و ابراز امیدواری کرد که عراق عنصر جامع و مهمی در منطقه برای ایجاد صلح و دور کردن شبح افراطی گری باشد.

صدر در این دیدار خاطرنشان کرد که اصل روابط با کشورهای همسایه مبتنی بر اصل دوستی است نه دشمنی؛ وی خواستار تقویت روابط به نحوی که به نفع ملت های منطقه باشد، شد.

صدر در این دیدار خاطرنشان کرد که هر اتفاقی که در کشورهای همسایه رخ می دهد بر اوضاع عراق تأثیر می گذارد و بر عکس، از کشورهای همسایه خواست بدون مداخله در اوضاع داخلی عراق به تشکیل دولت تکنوکرات در این کشور کمک کنند.

مقتدا صدر روز پنج شنبه گذشته با عمار حکیم، رهبر جریان الحکمه دیدار و دربراه تشکیل کابینه عراق با وی گفتگو کرد بود. /منبع: شنبه۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷العالم

ناسازگاری مقتدی صدربا«سردارسلیمانی»

 رسانەهای عراقی کە تصاویر دیدار شنبه ۲۹ اردیبهشت را نشان دادند، مقتدی صدر، ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران را بە این نشست دعوت نکردە بود.

 ائتلاف سائرون اعلام کرده است که مقتدی صدر بە قاسم سلیمانی فرماندە سپاه قدس ایران، کە به عنوان نمایندە ولی فقیە ایران برای اتحاد بین گروەهای شیعە نزدیک بە تهران در بغداد به سر می برد، ٤٨ ساعت فرصت دادە تا از عراق خارج شود. آقای صدر گفتە است که یک دولت عراقی در داخل عراق توسط تکنوکرات‌ها تشکیل می‌شود.

بە گزارش رسانەهای وابستە بە مقتدی صدر، قاسم سلیمانی پس از التیماتیوم ٤٨ ساعتە، شب گذشتە از بغداد خارج شد و بە سلیمانیە در کردستان عراق منطقە تحت نفوذ اتحادیە میهنی کردستان عراق رفت.

ائتلاف سائرون تحت رهبری مقتدی صدر با کسب ۵۴ کرسی در انتخابات سراسری عراق بیشترین آراء را بدست آوردە است. ائتلاف سائرون برای تشکیل دولت بە ١٦٥ کرسی، يعنی نصف بعلاوه يك از مجموع كرسی‌های پارلمان نیاز دارد و از این رو، سرگرم گفتگو با سایر گروەها برای تشکیل دولت درطول ۳ماهی که فرصت قانونی دارد./منبع:یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷صدای امریکا

 سفیران پنج کشور 

 فاتح یلدرز(ترکیه)، منتصر الزعبی(اردن)، عبدالعزیر الشمری(عربستان)، سطام الدندح(سوریه)، سالم الزمانان(کویت)  

سفیرعربستان پرچمدارجلسه همسایگان با مقتدی صدر

«جاسم محمد جعفر» عضو ارشد حزب اسلامی «الدعوه» عراق امروز شنبه(۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷) در این خصوص گفت‌وگویی را با خبرگزاری المعلومه انجام داده و در آن بر نقش آل سعود در برگزاری این نشست تاکید کرد.

خبرگزاری فارس: نقش رژیم سعودی در نشست سفرای کشورهای همسایه عرب با مقتدی صدر

جاسم محمد جعفر گفت: به نظر من عربستان جلسه دیدار سفرای اردن، ترکیه، عربستان و کویت با صدر را برگزار کرده تا این پیام را به ایران منتقل کند که این کشور قادر به جمع آوری همه کشورهایی هستند که مخالف حضور ایران در عراق هستند،این دیدار دیروزدر منزلش در «شهر الحنانه» استان نجف اشرف انجام گرفت.۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷فارس

 

اظهارات مسئول دفتر صدر درباره ایران

ضیاء الاسدی مسئول دفتر سیاسی مقتدا صدر گفت: آمریکا با برخی از اعضای جناح سیاسی تحت رهبری این چهره سیاسی برجسته در عراق ارتباط برقرار کرده است.

مقتدی صدربرای ائتلاف با عامری شرط گذاشت

ضیاء الاسدی

بر اساس گزارش رویترز، جناح تحت رهبری مقتدا صدر تشکیل دولت ائتلافی با جناح متعلق به حیدر العامری را که روابط خوبی با ایران دارد، رد نکرده است؛ مادامی که به گفته الاسدی، العامری «سیاست‌های قومی را کنار بگذارد و یک ناسیونالیست عراقی شود».

رئیس دفتر سیاسی مقتدا گفت: ما بانمایندگان-سفیر- ایران ملاقاتی رسمی نداشتیم. در مواردی ما تماس‌هایی دریافت می‌کنیم که مربوط به رخدادهای جاری است؛ اما این تماس‌ها به معنای مذاکره درباره موضوع خاصی نیست./۲ خرداد ۱۳۹۶تابناک

***

جلسه مقتدی صدربا هیئت اتحادیه میهنی کردستان به رهبری ملابختیار

هیئت اتحادیه میهنی کردستان به ریاست ملا بختیار، مسئول امور اجرایی دفتر سیاسی این حزب و عضویت رزگار علی، خالد شوانی، فریاد رواندزی و سعدون فیلی روز چهارشنبه۲۳می ۲۰۱٨( ۲ خرداد ۱۳۹۷) وارد شهر بغداد شد تا با جریان های سیاسی مختلف روند تشکیل دولت جدید عراق را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

این هیئت  به دیدار مقتدی صدر، رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون رفته و با وی به بررسی تحولات روند سیاسی و تفاهم های مربوط به شکل و شمایل دولت آینده عراق پرداختند.

صدر در این دیدار ضمن تاکید بر اصول اساسی مبتنی بر تشکیل دولت پدرانه، برابری طیف های مختلف مردم عراق و تمرکز بر اصل شهروندی و این که حقوق کردها در اقلیم کردستان محفوظ است و کسی نمی تواند به آن تعرض کند، خاطر نشان ساخت که خواهان زندگی کردها در اقلیم در امنیت و اتحاد می باشد.

 صدرگفت: رای دهندگان عراقی-یعنی مقتدی- تمامی آنهایی که از طریق گفتمان فرقه گرایی خواهان مجازات کردها در اقلیم کردستان بودند را مجازات می کند! ،وگفت که در دولت آینده عراق کرد و عرب و شیعه و سنی شرکت خواهند داشت و حقوق همگان نیز محفوظ خواهد بود.

ملا بختیار گفت: کردها بدون حل و فصل مشکلات و تامین حقوق دمکراتیک و قانونی خود، شرکت در دولت جدید را نمی پذیرند!….تاحالا قانون اساسی اجرا نشده و حقوق مردم پایمال شده که  نبایداینها تکرار شود.

این هیئت اول با فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق(از رهبران اتحادیه میهنی کردستان) دیدارکردند.

ودیدارهای دیگر:

* با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق و رهبر ائتلاف نصر دیدار کرد

* بانوری مالکی، معاون رئیس جمهوری عراق و رهبر ائتلاف دولت قانوننیزدیدارداشتند.

*با هادی عامری، دبیرکل سازمان بدر و رهبر ائتلاف فتح

* با هیئت اعزامی حزب دمکرات کردستان به بغداد به رهبری فاضل میرانی، دبیر دفتر سیاسی حزب

***

***

روانشناسی مقتدی صدر

 مقتدی كلكسيوني از تضادها و افراط‌ و تفريط‌ است/یادداشت مدیر مسئول:

روانشناسی مقتدی صدراول شدن ليست منتسب به مقتدي صدر در انتخابات پارلماني عراق وي را به صدر اخبار كشاند. اما رسانه‌هاي غربي و اصلاحات تلاش مي‌كنند علت رأي‌آوري وي را موضعش نسبت به ايران اعلام كنند و در پس اين سخن بي‌فايده بودن آن همه زحمت ايران در دوران داعش را گوشزد نمايند. فراموش نكنيم كه «ناموس تشيع» در عراق است و فراموش نكنيم كه تكفيري‌ها تا چند صدمتري امامين عسكريين رسيدند و از سوي ديگر تا 40 كيلومتري كربلا از استان الانبار جلو آمدند. ايران براي دل‌خوشي مقتدي به عراق نرفت و الان هم چيزي به نام «حضور ايران در عراق» معنا ندارد. روابط معمولي ايران و عراق در جريان است اما رابطه ايران و عراق فراتر از عرف بين‌الملل نظير داد و ستد و منافع ملي است. اساس اين رابطه با محوريت حسين (ع) است و با صادرات و واردات و فشار امريكا و سعودي و… بالا و پايين نمي‌شود. اما در خصوص مقتدي صدر…
مقتدي شخصيتي ويژه دارد كه قضاوت درباره وي به راحتي امكان‌پذير نيست. چندوجهي بودن مشي و شخصيت وي نه بر اثر تدبير، كه جزو شاكله شخصيتي وي است. او كلكسيوني از تضادها و افراط‌ و تفريط‌ است. از جهت تجمع تعارضات، چند‌گانگي شخصيتي، تعاملي و رفتاري بسيار شبيه مصدق يا احمدي‌نژاد ماست. مقتدي نماد افراط و تفريط است و اصولاً از تعادل برخوردار نيست. او در كسوت روحانيت يكباره در هيبت ناسيوناليست ظاهر مي‌شود. او با لباس پيامبر به سوي كمونيست‌ها دست ‌دراز مي‌كند. او در عين فرهنگ طلبگي ابايي ندارد كه به مرجعيت شيعه هم بتازد. او ممكن است چند ماه در قم ساكن باشد، اما سر از رياض و قاهره و اربيل درآورد. او ضد امريكايي است، اما جريانات جهادي عراق را كه با امريكا مي‌جنگند هم قبول ندارد. يك روز بر تمايز خود و اطرافيان با همه تأكيد مي‌كند و يك روز بر لزوم وحدت و پذيرش همه جريانات عراقي در كنار هم سخن مي‌گويد. اما با مذهبيون- كه سال‌ها در كنار هم با صدام مبارزه كرده‌اند- ائتلاف نمي‌كند، بلكه سكولارها و كمونيست‌ها را ترجيح مي‌دهد. او عليه ايران و حتي آيت‌الله سيستاني به‌رغم «تك مرجعي» بودن مكتب نجف مي‌تازد تا ناسيوناليست جلوه كند، اما همزمان در قم به دست‌بوس مراجع ايراني مي‌آيد. او در اوج درگيري دولت عراق با داعش مشغول درگيري با دولت بود و بار مضاعفي را بر آن تحميل مي‌كرد. نيروهاي نظامي وي در شهرك صدر بغداد رژه مسلحانه برگزاركردند اما در قالب سازمان اختصاصي هيچ‌گاه مقابل داعش نايستادند (ممكن است افرادي از وي به صورت شخصي به حشد‌الشعبي پيوسته باشند). او خود را وارث و خونخواه مرحوم پدر و عموهاي شهيد مي‌داند، اما گويي در علماي شهيد عراق هم طبقه‌بندي قائل است و شهداي خود را نسبت به شهداي ديگر حوزه علميه نجف برتر مي‌داند. او گاهي منتهي‌اليه عوام‌گرايي است و گاهي منتهي‌‌اليه روشنفكري. گاهي محور اختلافات در عراق است و گاهي مي‌خواهد محور وحدت باشد. او نه به كسي تكيه مي‌دهد و نه كسي مي‌تواند او را تكيه‌گاه قرار دهد. او نه مخالف ايران است و نه با ايران دشمني دارد. او مي‌خواهد ديده شود. جوان است و جوياي نام. در جامعه عوام‌زده عراق و در حالي كه بحران‌هاي مختلف دروني اين كشور را درگير كرده و منجي و اسطوره طلب مي‌كند، او به ميدان آمده است. اگرچه او به تنهايي قادر به تشكيل پارلمان نيست، اما ترجيح مي‌دهد ائتلاف خود را خارج از تحالف شيعه قرار دهد. اگر قدرت را در اختيار گيرد ترديدي نداشته باشيد كه نماد حماسه و فاجعه ملي در عراق خواهد بود. او اكنون مدعي پرچم‌داري عدالت و مبارزه با فساد است اما با صراحت در لباس روحانيت بر به قدرت رسيدن تكنوكرات‌ها اصرار دارد. او تعامل با خارج از مرزهاي عراق را متفاوت از سياست‌ دولت قرار داد تا جذاب و متفاوت باشد. او كلاً مي‌خواهد با همه و از همه متمايز باشد. او نياز به هل دادن ندارد، چون در نقطه تعادل نايستاده است. مقتدي با همه تراژدي‌هايش نبايد طرد شود. او فقط تاكنون يك ضدامريكايي ثابت‌قدم بوده است. هدف او از ديدار با بن سلمان خودفروشي نبود، عراق را هم نمي‌فروشد. فقط خواست بگويد من خارج از دو قطبي ايران- عربستان قرار دارم و بازيكن آزاد هستم.
او احمدي‌نژاد عراق است با همه محاسن، معايب، تضادها و تعارض‌ها. او جمع اضداد است. منتظر باشيد گذر زمان را ببينيد./دکتر عبدالله گنجی  سایت روزنامه جوان ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷

      کامنت یک کاربر
اگرچه به لحاظ روانشناسی سیاسی مطالب نزدیک به واقعیت دقیقی را در خصوص مقتدا صدر و تشبیه او به احمدی نژاد بیان کردید اما از نظر زمانی و مکانی انتشار این مطلب را اشتباه می دانم .
از نظر زمانی الآن که تازه نتیجه انتخابات عراق اعلام شده و جریانهای شیعی صدر و العبادی به علاوه اکثریت نمایندگان جریانهای سنی و کردی و سکولار که همگی مخالف نفود جمهوری اسلامی ایران در عراق هستند بیشترین کرسیها را به دست اورده اند و موقعیت ما در عراق لطمه دیده و از سوی آمریکا و عربستان با تمام وجود دنبال جذب این گروهها بویژه شیعیان و تشکیل یک دولت ضدایرانی در عراق هستند و به دروغ انها را تحویل می گیرند و تبریک می گویند جنابعالی در موقعیت سردبیری روزنامه وابسته به سپاه که امروزه عهده دار سیاست خارجی ما در عراق است (سپاه قدس) چنین موضع گزنده و نیشداری را برعلیه مقتدا اتخاذ می کنید اگر عین حقیقت هم باشد برخلاف مصلحت و حکمت است و باعث جری شدن بیشتر این جریان و دوری او و رفتن به دامن آمریکا و عربستان می گردد. متاسفانه اتخاد چنین موضع تندی در این شرایط تا حدودی شبیه آتش زدن پرچم امریکا در مجلس است که بهترین توجیه را برای اقدامات خصمانه ترامپ برای او در سطح افکار عمومی مردم آمریکا و جهان به ارمغان آورد کاش ما عقلانیت را براحساسات خود و جذابیت را بر دفع کنندگی خود غلبه دهیم.
نکته دیگر اینکه ما درکنار مجاهدتها و اقدامات بسیار موثر و مفید در عراق اما اشتباهاتی نیز داشته ایم که اینگونه مخالفانمان در عراق رای بهتری به دست اورده اند یکی از اشتباهات راهبردی ما جناحی عمل کردن در بین شیعیان عراقی است یعنی هرکس که کاملا" موافق ما بوده همان را تقویت و دیگر جریانات شیعی را دفع می کنیم مثل کاری که در داخل می کنیم و جناحی عمل می کنیم و به جای جذب بیشتر دفع می کنیم… ما باید در عراق رابطه متوازن و متعادلی با همه جریانات شیعی و حتی سنی و کردی داشته باشیم و از دخالت در امور جزئی آنان بپرهیزیم باید فراجناحی عمل کنیم همان شیوه آیت الله سیستانی را دنبال کنیم و باعث وحدت شیعیان و مسلمانان عراق و سایر ملل مسلمان بشویم ما باید از فاز تک بعدی امنیتی و نظامی در عراق و سایر کشورهای اسلامی به تدریج خارج و به ابعاد فرهنگی و اقتصادی واردشویم که مسلمانان و شیعیان فقط موقع جنگ و داعش و حمله رژیم صهیونیستی و… ما را نخواهند بلکه در هنگام زندگی و ارامش و در اقتصاد و فرهنگ و… هم خود را نیازمند رابطه همراه با سود و احترام متقابل بدانند… الغرض اینکه میخواهم عرض کنم همه تقصیرها از شخصیت مقتدا و از علاوی و عربستان و آمریکا و… نیست بخشی از این رویگردانیهای سیاسی قابل اصلاح به منش تنگ نظرانه و تک بعدی و نامتعادل خودمان هم بر می گردد… اعتدال هم در سیاست داخلی و هم خارجی راهگشاست اما به شرطی که اکثریت مسئولان به آن پایبند و سیاستهای ما مبتنی بر اعتدال باشند. 
با احترام کلایی   

 -کامنت اینجانب-پیراسته فر

بعداز حمله تروریستی داعش در17تیر1395درامامزاده سیدمحمد-شهربلد-که منجربه شهادت بیش از50نفرومصدومیت70نفرشد،گروه صدر آمدندکارحفاظت از ایست وبازرسی «سیطره»های حرم رابعهده گرفتند،البته این مسئولیت را باقوه قهریه عهده دارشدند!
یک خاطره ازاین گروه دارم،اسفند1394بود(ایام فاطمیه)اینهاآمدنددرحرم عسکریین«سامرا»باخودشان یک گهواره نمادین آورده بودند،شروع کردند به عزاداری،سینه زنی های تند ومراثی ،این مراسم را تانزدیک اذان ادامه دادند-2ساعت-وقت اذان که شد،صفوف اول ودوم را اشغال کردند،یک نفراز(50نفرروحانی همراه)رابه جایگاه امام جماعت فرستادند!اذان را هم خودشان گفتندبا بلندگوهای دستی که داشتند،همزمان ازحرم اذان پخش می شد،خلاصه طوری شلوغش کردندکه مسئولین حرم عسکریین ازترس !جرئت حضورپیدانکردند(نه امام جماعت حرم آمد ونه گروه حفاظت وستادنمازجماعتشان)وتمام کارهارا بعهده گرفتند، آنروزبیش از500نفرزائران درصف جماعت بودند ونمازهم برگزارشد،من هم که معمولاً مراسمات را درسایت وکانال خبری پوشش می دادم،جرئت اقدام هیچ کاری(عکسبرداری صفوف نمازجماعت) رانتوانستم بکنم
اینها«گروه صدر»همیشه کارهایشان باقوه قهریه است،براه انداختند تجمعات واعتراضات چندصدهزاری را درمیدان «التحریر» منطقه الخضراء که همه ازآن مطلع اند وبا همین شیوه هیجانی نیروهایشان را تاانتخابات درصحنه نگه دارنددوسرانجام 54کرسی از329کرسی پارلمان را(سائرون)تصاحب کنند.

***

پوتین_رئیس جمهورروسیه گفت:همه نیروهای خارجی بایدسوریه راترک کنند

رمزگشايی موضع پوتين درباره سوریه و پیشنهاد خروج نیروهای ایران، ترکیه، حزب‌الله و آمریکا: همه بروند، بجز نیروهای روسی!

این سخن پس از دیدار غیرمنتظره بشار اسد و ولادیمیر پوتین در سوچی روسیه،بیان شد!

فرستاده پوتین «الکساندر لاورنتیف» درباره مهم‌ترین بخش گفت‌وگوی پوتین و اسد که درباره خروج نیروهای خارجی از سوریه بود، توضیح داد:«بیانیه پوتین درباره خروج نیروهای خارجی از سوریه به نیروهای آمریکا، ایران، ترکیه و حزب‌الله مربوط می‌شود». ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ تابناک

 

لاورنتیف گفت: «روسیه آماده است همزمان با باثبات‌شدن اوضاع در سوریه، فقط دو پایگاه خود را در این کشور حفظ کند».

Image result for ‫کشور عراق/همسایگان+نقشه‬‎

نتایج انتخابات«پارلمانی» عراق ۱۳۹۷

از جمعیت ۳۷ میلیونی عراق   ۲۴ میلیون واجد شرایط رای دادن بودند،حدود ۱۰۴۸.۷۰۰(کمتراز۱۱میلیون ) نفر در این انتخابات شرکت کردند/میزان مشارکت:۴۴.۵۲ درصد است.

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق که در فراکسیون انتخابات این کشور مشخص شده است، امروز۱۶می ۲۰۱۸چهارشنبه (۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷)

نتایج کرسی‌های احراز شده از سوی ائتلاف‌های انتخاباتی عراق از مجموع ۳۲۸ کرسی به شرح زیر است:

لیست سائرون (وابسته به مقتدی صدر) ۵۴ کرسی،

لیست الفتح المبین (وابسته به هادی العامری) ۴۷ کرسی،

ائتلاف النصر (به رهبری حیدر العبادی) ۴۲ کرسی،

ائتلاف "دولة قانون" (به ریاست نوری مالکی) ۲۶ کرسی،

"حزب دموکرات کردستان" عراق (به ریاست مسعود بارزانی) ۲۵ کرسی،

ائتلاف "الوطنیه" وابسته به ایاد علاوی،‌ معاون رئیس‌جمهوری عراق ۲۱ کرسی،‌

جریان الحکمة (وابسته به عمار حکیم) ۱۹ کرسی،

اتحادیه میهنی کردستان عراق (وابسته به خانواده جلال طالبانی) ۱۸ کرسی،‌

ائتلاف "القرار العراقی" به ریاست اسامه النجیفی،‌ رهبر برجسته سنی عراق ۱۱ کرسی،

اقلیت‌ها در قالب سیستم سهمیه‌ها ۹  کرسی،

تشکل مسیحیان ۵ کرسی را به دست آورد که شامل شبکی‌ها، ایزیدی‌ها،‌ صابئی‌ها، فیلی‌هاست. هر کدام از این طوایف یک کرسی را به دست آوردند.

شکست خورده های انتخابات

اما کسانی که بیشترین شکست را در انتخابات خورده‌اند حنان الفتلاوی، میسون الدملوجی،‌ مشعان الجبوری و موفق الربیعی هستند.

براساس نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات "ماجده التمیمی" در رتبه اول لیست "سائرون" (که با کمونیست‌ها و سکولارهای مستقل ائتلاف کرده بود) وابسته به مقتدی صدر، رهبر جریان صدر قرار گرفت.

در حالیکه "رائد الفهمی" در رتبه دوم این لیست بالاترین آرا را به دست آورد.

لیست "الفتح" وابسته به هادی العامری، رهبر سازمان«سپاه» بدر و مورد حمایت حشد شعبی، هادی العامری در رتبه نخست این لیست قرار گرفت.

لیست الفتح المبین بعد از لیست سائرون از نظر تعداد کرسی‌ها و آرا در ردیف دوم قرار دارد.

همچنین نوری مالکی، رهبر ائتلاف "دولة قانون" وابسته به حزب الدعوه نفر اول لیست مذکور شد بعد از آن "محمد شیاع السودانی" دوم، احمد سلیم سوم، هشام عبداالملک چهارم، علی جبار پنجم

و عالیه نصیف، ششمین نفر از این لیست بیشترین آرا را به دست آوردند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در رتبه نخست ائتلاف "النصر" قرار گرفت، بعد از آن "علاء سکر سمحان" دوم، "حسین علی فنجان" سوم، "طه هاتف محیی" چهارم، "حیدر عبدالکاظم" پنجم،‌ "اراس حبیب محمد" ششم و "هناء ترکی عبد" هفتم شدند.

ایاد علاوی رهبر ائتلاف الوطنیه، (شامل اکثر فراکسیون‌های سنی) در رتبه اول این ائتلاف.

"عبدالحسین عبدالرضا" رتبه اول جنبش الاراده

"طلال الزوبعی" رتبه اول ائتلاف القرار

"یونس قاسم عبد" رتبه اول ائتلاف بغداد

"فائق الشیخ علی" رتبه اول ائتلاف تمدن

"محمد یاسر" رتبه اول حزب مدنی 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید